Dofinansowanie do magazynów energii w 2025 roku
W 2025 roku magazyny energii stały się kluczowym elementem strategii zrównoważonego rozwoju w sektorze energetycznym. Znaczenie tego rozwiązania dostrzegają zarówno właściciele domów, jak i przedsiębiorstw, którzy mogą w pełni wykorzystywać potencjał własnego systemu energetycznego. Wciąż jest jednak spora liczba osób, która dopiero planuje inwestycję w magazyn. W takim przypadku warto sprawdzić, z jakich dofinansowań można skorzystać, tak, aby znacząco zmniejszyć jego koszt. We wpisie skupimy się na zarówno na dotacjach ogólnopolskich, jak i tych skierowanych głównie do mieszkańców województwa opolskiego.
Program Mój Prąd 6.0 – pierwsza opcja finansowania
Pierwszą opcją pozyskania dofinansowania do magazynu energii jest ogólnopolski program Mój Prąd 6.0. Zwracamy na niego uwagę w pierwszej kolejności, ponieważ wiele osób myśli, że szósta edycja została zakończona w grudniu 2024 roku. Tymczasem – ze względu na bardzo duże zainteresowanie i szybkie wyczerpanie środków – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował o powiększeniu puli pieniędzy o 600 milionów złotych i wydłużeniu naboru do 25 sierpnia 2025 roku.
Chcąc otrzymać dofinansowanie z programu należy posiadać instalację fotowoltaiczną podłączoną do sieci, rozliczaną w systemie net-billing. Jeśli jednak rozliczasz się w systemie net-metering, nadal możesz złożyć wniosek o pozyskanie środków. W tym przypadku konieczna będzie zmiana sposobu rozliczania na net-billing i dostarczenie dokumentu potwierdzającego zmianę. Program jest rzecz jasna skierowany również do tych, którzy nie mają jeszcze instalacji fotowoltaicznej. Jeśli zatem myślisz o inwestycji we własny system energetyczny wdrożony od podstaw, Mój Prąd będzie dobrym rozwiązaniem. Osoby, które zgłosiły swoją instalację fotowoltaiczną po upływie 1 sierpnia 2024 mogą pozyskać do 7000 zł na system fotowoltaiczny i do 16 000 zł na magazyn energii. O szczegółach programu pisaliśmy tutaj.
Dofinansowanie do magazynów energii z programem Agroenergia
Kolejna, ogólnopolska opcja pozyskania środków finansowych na montaż i zakup urządzeń OZE. Program skierowany do właścicieli lub dzierżawców użytków rolnych, którzy chcieliby wykorzystać własny teren na montaż kompleksowego systemu zasilania. W tym przypadku – dokładnie tak samo jak w programie Mój Prąd – niestety nie ma możliwości pozyskania dofinansowania jedynie na magazyn energii. Komponent ten jest traktowany jako uzupełnienie do instalacji fotowoltaicznej, która – według wymogów – musi być na nowo zainstalowana. Program nie przewiduje wsparcia osób, którym zależy na modernizacji lub rozbudowy istniejącej już instalacji fotowoltaicznej. Co istotne, osoby ubiegające się o dofinansowanie nie mogą równolegle korzystać z innych form wsparcia, takich jak wspomniany już Mój Prąd czy program Czyste Powietrze. Środki pozyskane z Agroenergii można jednak łączyć z ulgą termomodernizacyjną i środkami zwrotnymi z WFOŚiGW. Z samego programu właściciele gruntów mogą otrzymać do 20% kosztów kwalifikowanych na magazyn energii, jednak koszt ten nie może przekroczyć 50% źródła wytwarzania energii. Umowę na dofinansowanie można podpisać do 31.12.2025 roku. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej WFŚiGW.
Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej – nowy program WFOŚiGW dla przedsiębiorców.
Najnowszy program przygotowywany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, skierowany do polskich przedsiębiorców. Zakłada on wsparcie finansowe osób, które chcą zainwestować w budowę magazynu energii o minimalnej mocy 2 MW i pojemności nie mniejszej niż 4 MWh. Otrzymane środki można przeznaczyć między innymi na zakup kontenerów bateryjnych, inwerterów, transformatorów i komponentów towarzyszących, takich jak systemy BMS i EMS. Dofinansowanie można uzyskać na dwa sposoby, w formie bezzwrotnej dotacji lub pożyczki. Wysokość przyznanego wsparcia jest uzależniona od wielkości przedsiębiorstwa. Podstawowa, zakładana przez WFOŚiGW wysokość dofinansowania to 45% całkowitych kosztów inwestycji, jednak w przypadku mniejszych przedsiębiorstw może ona wzrosnąć o kolejne 20% punktów procentowych i 10% punktów w przypadku przedsiębiorstwa średniej wielkości. Planowany termin rozpoczęcia programu to 4 kwietnia, a wnioski będzie można składać w ciągu dwóch miesięcy, konkretnie do 30 maja 2025 roku.
Pożyczka z dotacją dla mikro i małych przedsiębiorstw z województwa opolskiego
Program prowadzony przez Fundację Rozwoju Śląska, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej w mikro i małych przedsiębiorcach działających na terenie województwa opolskiego. W ramach niego można uzyskać pożyczkę na preferencyjnych warunkach na zakup i montaż urządzeń wchodzących w skład systemu zasilania, czyli instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii. Maksymalna kwota pożyczki to 5 milionów złotych, a okres spłaty wynosi 8 lat (lub 10 w przypadku uzyskania preferencji). Nabór wniosków ma charakter ciągły i trwa do wyczerpania środków.
Jak ubiegać się o dofinansowanie na magazyn energii?
Wszystko zależy od tego, z jakiego dofinansowania planujesz skorzystać. W przypadku programów Mój Prąd 6.0 i Agroenergia wnioski należy zgłaszać drogą elektroniczną, a następnie potwierdzić swoją tożsamość podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. Warto dodać, że możesz także skorzystać z pomocy naszych specjalistów. Zespół offgrid24 pomaga w wyborze najkorzystniejszego rozwiązania, sfinalizowaniu i złożeniu niezbędnych dla danego programu dokumentów. Jeśli czujesz, że przydałaby Ci się pomoc w realizacji wyżej wymienionych kroków, skontaktuj się z nami.
Podsumowanie
Osoby, które chcą przejść na własne źródło energii mogą skorzystać z kilku opcji finansowania. W artykule skupiliśmy się na dotacjach ogólnopolskich i tych przeznaczonych głównie dla mieszkańców województwa opolskiego, jednak analogicznie wiele z nich pojawia się także w innych częściach kraju. Warto wziąć pod uwagę fakt, że możliwości pozyskania dofinansowania jedynie na systemy magazynowania energii są mocno ograniczone – w większości przypadków urządzenia te traktowane są jedynie jako dodatek do instalacji fotowoltaicznych. Aktualne dotacje są zatem skierowane głównie do tych, którzy planują inwestycję w kompleksowy system od podstaw, składający się
z zarówno z instalacji, jak i wspomnianych magazynów energii.